Lokowanie kapitału na rynku nieruchomości to najczęściej wybierana formainwestycji. Społeczeństwo decyduje się na wynajem mieszkania znacznie częściej, niż na odkładanie pieniędzy na lokacie bądź koncie oszczędnościowym w banku. Aby najem był bezpieczny, na wstępie należy zadbać o sporządzenie odpowiedniej umowy. Co musi zawierać umowa najmu mieszkania i jakie ewentualne dodatkowe postanowienia należy w niej zawrzeć?
Zyski z tytułu wynajmu mogą być w obecnych czasach wyższe oraz bardziej opłacalne niż te z lokaty lub rachunku oszczędnościowego w banku. Minusem tej formy inwestowania jest jednak wysokie ryzyko. Aby uniknąć popełnienia kosztownych błędów, zanim znajdziemy najemcę, warto zapoznać się z aktualnymi przepisami oraz sytuacją panującą na rynku. Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest sporządzenie niezbędnej umowy najmu mieszkania. Co powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego?
Według obowiązujących przepisów umowa najmu musi zawierać trzy niezbędne elementy takie jak:
strony umowy,
przedmiot umowy,
czynsz najmu.
Ciekawostką może być fakt, że czynsz najmu wcale nie musi być wyrażony w walucie; może być wyrażony w formie produktów bądź usług, które będzie świadczył najemca w ramach wynagrodzenia z tytułu najmu. Niewiele osób wie o takiej możliwości, dlatego umowy tego rodzaju są rzadkością.
Umowa najmu powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron. Oprócz powyższych elementów w umowie powinny znaleźć się również zapisy takie jak:
miejsce oraz data zawarcia umowy,
opis mieszkania: jego stan, powierzchnia oraz wyposażenie,
czas trwania umowy,
prawa i obowiązki stron umowy,
warunki wypowiedzenia umowy,
elementy wchodzące w skład czynszu, tj. koszty zużycia energii elektrycznej, wywóz śmieci itp.,
podpisy stron na obu egzemplarzach umowy.
Opcjonalnie warto w umowie zawrzeć także:
informację o dodatkowych opłatach ponoszonych przez najemcę,
termin oraz sposób przekazywania bieżących rachunków bądź korespondencji przychodzącej do wynajmującego,
wykaz lokatorów,
załączniki,
informację o wysokości kaucji.
Warunki kaucji zawarte w umowie mają być zabezpieczeniem dla wynajmującego. W przypadku, gdy dojdzie do ewentualnych zniszczeń w trakcie trwania najmu, może on potrącić najemcy część kwoty ze zwracanej kaucji. W przepisach jasno ustalono, że jest ona zwracana do 30 dni po ustaniu stosunku najmu.
Wedle panujących przepisów umowa najmu może być zawarta w dowolnej formie, tj. ustnej, pisemnej bądź dorozumianej. Mimo wszystko dobrze jest jednak sporządzić pisemny dokument, w którym wyraźnie będą uwzględnione prawa, obowiązki oraz konsekwencje dla najemcy. Dzięki temu, jeżeli lokator zalega z czynszem lub doszło do dewastacji mieszkania, łatwiej będzie dochodzić właścicielowi swoich praw.