Wynajmowanie mieszkania jest jedną z najchętniej wybieranych form inwestowania w nieruchomości. Ze względu na stabilny przepływ zysków, decyduje się na to coraz więcej inwestorów, nawet nowicjuszy. Jeśli zastanawiasz się jak powinieneś urządzić mieszkanie na wynajem, poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym odniesiesz realne oraz satysfakcjonujące korzyści.
Chcesz, aby Twoje mieszkanie spodobało się potencjalnemu najemcy? Powinna Ci więc przyświecać myśl, że wnętrze ma przypaść do gustu przede wszystkim klientowi – nie Tobie. Najoptymalniejszym rozwiązaniem będą jasne pomieszczenia, czyli białe, szare, bądź kremowe. Kolory te są nie tylko uniwersalne, ale też królują we wnętrzarskich trendach. Taki minimalizm można również w łatwy sposób wzbogacić, wybierając przytulne, kolorowe dodatki wedle osobistych preferencji.
Oczywiście wnętrze mieszkania wcale nie musi wyglądać tak, jak wszystkie inne, które można zobaczyć w ogłoszeniach biura nieruchomości. Do najmodniejszych aranżacji wnętrz należy:
styl loftowy – wnętrze industrialne, nawiązujące klimatem do pofabrycznych pomieszczeń. Cechuje go surowość w aranżacji, m.in.: ceglane ściany, metalowe detale oraz szklane dodatki.
styl skandynawski – przestronnie oraz jasno urządzone mieszkania, na które coraz chętniej stawiają projektanci wnętrz. Kwintesencją aranżacji w tym stylu jest prostota, otwarta przestrzeń oraz naturalne dodatki. Harmonia i świeżość – z tym powinniśmy kojarzyć styl skandynawski.
styl glamour – eklektyczny styl, w którym znajdzie się miejsce na designerskie meble, błyszczące dodatki i pełne klasy kontrasty. Ekstrawagancja oraz luksus to klucze do modnego wnętrza urządzonego w stylu glamour.
Pamiętaj jednak, że decydując się na któryś z powyższych stylów wnętrzarskich zawężasz grono swoich potencjalnych najemców. W związku z tym znalezienie klienta może potrwać znacznie dłużej, niż wcześniej założyłeś.
Przed urządzeniem mieszkania musisz zastanowić się jaki rodzaj wynajmu Cię interesuje – krótkoterminowy czy długoterminowy. Dlaczego jest to tak istotna kwestia? Ponieważ wyposażenie w przypadku dłuższego najmu musi być o wiele bogatsze. W poniższej tabeli znajdziesz przykładowe różnice w wyposażeniu mieszkań na poszczególny rodzaj wynajmu.
Różnice w wyposażeniu mogą też zależeć od wielkości lokum. Jeżeli chcesz wynająć duże i przestronne mieszkanie trzypokojowe w Bydgoszczy, nie będziesz mieć problemu z jego aranżacją. Natomiast kiedy wynajmujesz kawalerkę z jednym pokojem, który ma pełnić funkcję jadalni, salonu oraz sypialni jednocześnie, może to stanowić nie lada wyzwanie. Proponujemy więc zasięgnąć porady eksperta i zgłosić się do architekta wnętrz, który wykorzysta każdy wolny skrawek.
Funkcjonalna oraz estetyczna aranżacja wnętrza jest ważniejsza od samego metrażu mieszkania. Oczywiście, zupełnie innego standardu będzie oczekiwał student, który na weekendy wraca domu, a innego pracujące małżeństwo z dzieckiem.
Dawniej w wynajmowanym mieszkaniu można było zastać niewygodne łóżko, byle jakie meble i przypadkowe dodatki, niepasujące do reszty wystroju. Dziś sytuacja jest zgoła inna – najemcy oczekują, że lokal, do którego się wprowadzą będzie przytulny, a wyposażenie posłuży im przez wiele lat. Poza tym, czy Wyobrażasz sobie zamieszkać w nieremontowanym od 20 lat mieszkaniu z rozpadającym się babcinym kredensem i kiczowatym wystrojem?
Nie myśl o kupnie dobrej jakości sprzętu np. AGD, jak o wyrzucaniu pieniędzy w błoto. Zapewniamy, że będzie to świetna inwestycja, gdyż tanie i używane sprzęty mogą się bardzo szybko popsuć. Będziesz wtedy zmuszony wydać kolejne pieniądze na wymianę i zakup nowego. A przecież można było uniknąć generowania dodatkowych kosztów, decydując się wcześniej na wyposażenie z wyższej półki.
Mowa tutaj przede wszystkim o wszelkich dekoracjach ścian oraz okien. Mieszkanie bez firanek o gołych ścianach sprawia wrażenie chłodnego i nieprzyjemnego. A przecież najemca ma się czuć jak u siebie w domu. Niech wnętrze bije ciepłem – świetnie sprawdzą się harmonijne dodatki dopasowane do stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie.