Każdy sektor rynku posiada swój własny zbiór branżowych pojęć. Przy wycenie nieruchomości można spotkać się z wieloma określeniami, których dotąd nie znaliśmy. Dotyczy to szczególnie osób, które chcą po raz pierwszy kupić mieszkanie bądź zainwestować na rynku nieruchomości. Poniżej znajdziesz definicje podstawowych terminów związanych z działalnością biur nieruchomości.
Jest to dokument sporządzany przez notariusza w celu potwierdzenia czynności prawnej, np. kupna mieszkania. Akt jest równoznaczny z poświadczeniem o zgodności z prawem tych czynności. Dokument nabiera mocy w chwili, gdy znajdzie się na nim podpis i pieczęć urzędowa.
Niezamknięta oraz wydzielona górna część pomieszczenia, która nie jest jednak kondygnacją. Powierzchnia antresoli musi być mniejsza niż powierzchnia kondygnacji i jest stosowana w wysokich pomieszczeniach. Może być zagospodarowana jako dodatkowe miejsce biurowe czy mieszkalne.
Cena, która została umieszczona w ofercie sprzedaży i może stanowić element negocjacyjny.
Cena właściwa, za jaką zbyto daną nieruchomość przy obopólnej zgodzie kupującego i sprzedającego. Widnieje ona w akcie notarialnym.
Czynszem określa się świadczenia pieniężne, do których płacenia jest zobowiązany wynajmujący. Wysokość czynszu oraz terminy ustala właściciel z osobą wynajmującą (np. mieszkanie). Czynsz nie musi być wyrażony w kwocie; może być zapłacony w formie usług świadczonych w ramach wynagrodzenia z tytułu najmu.
Deweloper zajmuje się inwestowaniem środków finansowych w budowę nieruchomości takich jak bloki mieszkalne, domy jednorodzinne, obiekty budowlane bądź handlowe. Nieruchomości są przeznaczone do wynajmu lub sprzedaży w celu uzyskania zysków.
Obszar ziemi, spełniający wymogi potrzebne do realizacji różnego rodzaju obiektów budowlanych z uwzględnieniem przepisów prawa oraz aktów prawa miejscowego.
Sprawdź ofertę biura nieruchomości w Bydgoszczy
Umowa polegająca na oddaniu rzeczy (najczęściej gruntu rolnego lub nieruchomości) lub prawa do niej na rzecz innej osoby, która jest zobowiązana płacić czynsz właścicielowi.
Należy do ograniczonego prawa rzeczowego i jest swego rodzaju zabezpieczeniem nieruchomości ( dla banku) w razie niespłacenia przez kredytobiorcę zobowiązania. Hipoteka jest przypisana do nieruchomości, w związku z czym możliwe są roszczenia z mieszkania nawet po zmianie jego właściciela.
Rejestry o charakterze publicznym, określające stan prawny nieruchomości, tj. komu i jakie prawa zostały przyznane wobec niej. Dzięki nim można dociekać zgodności stanu prawnego ze stanem faktycznym.